ШАХМАТЕН КЛУБ „ПЛОВДИВ”

Пловдивските шахматисти са в основата на големите успехи на  родния шахмат през сезон 2011-2012 година. Това бе отчетено на събранието на БФ по шахмат, проведено в Банкя. Във федерацията сега членуват 80 български клуба. Между медалистите от световни и европейски първенства са Виктория Радева от ШК „Пловдив”, спечелила сребърен медал на СП ‘2011 в Бразилия за момичета до 10 години.

Три отборни титли по шахмат за децата от ШК "Пловдив"

Три титли, три сребърни медала и три бронзови медала спечели ШК „Пловдив“ на проведените в Кранево Държавни отборни първенства по шахмат

Две шампионски титли (по ускорен шахмат и блиц) и второ място на класически шахмат спечелиха момичетата до 10 години. Само десет дни след като стана шампионка на Европейския съюз, Александра Пехливанова спечели всичките си петнадесет партии на първа дъска. Белла Митренова и Дария Марчева играха много стабилно на втора и трета дъска. Осемгодишната дебютантка Нанси Узунова спечели трите си партии. Момчетата до 10 години в състав Божидар Михайлов, Никола Митов, Божидар Маджаров и Костадин Вардев играха много силно в класическия шахмат, но неочаквана загуба на трета дъска ги лиши от златните медали. На ускорения шахмат момчетата бяха безапелационни и без загубен мач спечелиха титлата. На блица отново се окичиха със златото. В тази възрастова група ШК „Пловдив“ участва и с втори отбор, който беше съставен от седемгодишните Александър Клисуров, Георги Коев и Стефан Талев и най-малкия състезател на шампионата Атанас Тасков - на шест години. Младата смяна игра много сърцато и успя да разочарова много отбори. И в трите шампионата децата завършиха на призовото шесто място.

В спортната база „Аквалайф“ в Кранево завърши Държавното отборно първенство по класически шахмат за възрастовите групи деца и юноши/девойки до 10, 14 и 18 години. Талантливите състезатели на треньорите Соня Пионова и Илияна Полендакова от ШК „Пловдив“ за втора поредна година грабнаха шампионската титла в най- оспорваната група - юноши до 18 години. Победата беше безапелационна - с две точки разлика пред останалите. Шампионите бяха в състав: Ивайло Кирилов, Стоян Стоянов, Иван Караджов, Мартин Малинов, Драгомир Вълчев. Отлично играха и девойките до 18 години, които до последно се бориха за първото място. Малко обаче не им достигна и те достойно завършиха на второто място в крайното класиране. Вицешампионките до 18 години - Галя Читакова, Пея Карова, Ирина Петкова и Борислава Атанасова. Най-приятна изненада донесе младият отбор на ШК „Пловдив“ при момчета до 14 години. С много борбен стил, малките за тази възраст състезатели грабнаха вицешампионската титла. Ето състава на вицешампионите до 14 години: Есат Рамаданов, Преслав Минев, Димитър Арденски и Александър Каров.