Извадки от публикации за турнира във вестник „Марица“

Веселин Пантев е първият носител на Купа „Красимир Сапунов“
В Новотел „Пловдив“ се проведе първият шахматен турнир „Мемориал Красимир Сапунов“ в
памет на дългогодишния шахматен деятел инж. Красимир Сапунов. Освен обичан от всички пловдивски
любители на шахмата от края на миналия век, майсторът на спорта Красимир Сапунов е дългогодишен
треньор към ДФС „Локомотив“ Пловдив, а неговите инициативи след 2000–ната година и създаването
на шахматната школа за деца „Рокада“ възстановиха развитието на детския шахмат в Пловдив. Красимир Сапунов е в основата на създаването от Соня Пионова и Илияна Полендакова на шахматен клуб
„Пловдив“, Пловдив, водеща сила в момента в българския детско – юношески шахмат. Организатори на
първия „Мемориал Красимир Сапунов“ са ШК Пловдив със съдействието на Българската федерация
по шахмат, а наградите са осигурени от инж. Пламен Сапунов. Турнирът се проведе в 7 кръга по Швейцарска система, с контрола за игра – по 50 минути на състезател, с добавени по 10 секунди на ход. В турнира взеха участие 57 шахматисти. В крайното класиране двама шахматисти с еднакъв точков актив от по
6 точки заеха първите две места. По-добрият втори турнирен показател определи за първи победител
в „Мемориал Красимир Сапунов“ мм Веселин Пантев. Втори е мм Милен Гочев, който е и пръв сред
шахматистите сеньори (над 60 години). Следват трима шахматисти с по 5,5 т. Трети по втория турнирен
показател е Красимир Бранков, а след него в крайното класиране се нареждат Кирил Бадев и Румяна
Гочева, която е и първа в класирането при жените.
Димитър Пашев (7-мо място) е най-добре представил се шахматист с индивидуален рейтинг до
2000, а Владимир Шаламанов (9-то място) е втори в тази група – и двамата с по 5 т. Владимир Шаламанов е и първи класирането на шахматисти с рейтинг до 1800. Втори в тази група и първи при момчетата
до 12 години е Ивайло Кирилов с 4,5 т. (11-то място). Трети, с 4,5 т. и 12-то място е Георги Пейчинов. На
първо място в групата до 1900 ЕЛО е Пламен Ройдов с 4,5 т. (14-то място).
Медали получиха първите три деца в групите до 8, 10 и 12 години.
8
Победителите са както следва:
до 12 години – Ивайло Кирилов – 4,5 т. (11-ти), Иван Караджов – 4 т. (17-ти), Стоян Ор. Стоянов (19-ти);
при момичетата първа е Галя Читакова с 3 т. (41-ва), втора – Пея Карова – 3 т. (43-та);
до 10 години – Есат Рамаданов – 4 т. (23-ти), Димитър Дафовски – 3,5 т. (32-ри);
до 8 години – Симеон Тодев – 3 т. (39-ти), Драгомир Вълчев – 3 т. (40-ти)

Пантев печели мемориал „Красимир Сапунов“

ММ Веселин Пантев станапобедител и носител на Купа „Красимир Сапунов“ от шахматния мемориал в памет на големия пловдивски треньор и деятел, който се явява първи треньор на шампиона в турнира. Наградите връчиха трите внучки на Красимир Сапунов, синът му Пламен и дъщеря му Екатерина. Ето и класирането по възрастови групи:

До 8 г. 1. Симеон Тодев, 2. Драгомир Вълчев, 3.Александър Баев. При момичетата първа е Габриела
Зънгарова.

До 10 г: 1. Есат Рамаданов, 2. Димитър Дафовски,
3. Атанас Кулев.

До 12 г.: 1. Ивайло Кирилов, 2. Иван Караджов, 3.
Стоян Стоянов. При момичетата първа е Галя Читакова
следвана от Пея Карова.

Специална награда получи най-възрастният участник – на 85 г. - м.с. Димитър Пелитов.

Победителите в крайното класиране - 1. мм Веселин Пантев, 2. Младен Гочев, 3. Красимир Бранков, 4.
Кирил Бадев, 5. мм Румяна Гочева, 6. Иван Колев.

Малък гросмайстор си има Сандански, Марти Асенов със сребро от „Легендарни пловдивски треньори“!

С малък гросмайстор се гордее Сандански. Мартин Асенов от СОУ „Св. Климент Охридски“ е завоювал сребърен медал от Шахматно състезание „Легендарни пловдивски треньори“! Марти и взел участие в група от 46 деца (от 6 до 12 години). Печели 5 от общо 7 изиграни партии, което ми отрежда второ място и сребърен медал в групата до 8 години.

Първите успехи на малкия шампион са от началото на тази година. Печели бронзов медал от Великденски турнир в град Сандански, шесто място в България на Държавно първенство по шахмат. Има сребърен и златен медал от турнирите за купата на ЦСКА и сребро от турнира за купата на Левски.