Извадки от публикации

Извадки от публикации в интернет

Четвърти мемориал „Легендарни пловдивски треньори“ – 28.11.2021 г.

Внушителен състав от 143 шахматисти събра четвъртото издание на „Легендарни пловдивски треньори“ в зала „България“ в Панаирния град в Пловдив. Турнирът е в памет на петима известни пловдивски наставници в древната игра – Красимир Сапунов, Лилко Сапунов, Йордан Аянски, Аврам Друмев и Пейчо Пеев. В основния турнир „А“ участие взеха 97 шахматисти, а за силата на турнира говори фактът, че участваха 9 гросмайстори. Победител в турнира стана гм Момчил Николов („Абритус“ Разград), единствен събрал 7,5 т. в 9-кръговата „швейцарка“. Негови подгласници са гм Крум Георгиев и мм Мартин Петров.

Победителят гм Момчил Николов

В групата на децата (Турнир „Б“) участваха 46 млади състезатели до 12 години. Победата след 7-кръгови битки с пълен актив от точки стана непрекъснато прогресиращият Анъл Фънгърлиев, състезател на ШК „Арда“ Кърджали.

Извадки от публикации за турнира във вестник „Марица“

144 участници в шахматен мемориал „Легендарни пловдивски треньори“ – електронно издание от 28.11.2021 г

98 възрастни и 46 деца взимат участие в четвъртия шахматен мемориал „Легендарни пловдивски треньори». Надпреварата се провежда днес в зала „България“ на Конгресния център в Международен панаир. Турнирът е в памет на петима известни пловдивски наставници в древната игра – Красимир Сапунов, Лилко Сапунов, Йордан Аянски, Аврам Друмев и Пайчо Пеев. Целта е да се съхрани жива богатата шахматна история на Пловдив. Същевременно се отдава заслужена почит на хората, допринесли със своя труд и всеотдайност за издигане авторитета на пловдивския шахмат. Благодарение на техните усилия Пловдив подобаващо е наречен „Шахматната столица на България“.Мемориалът е разделен в два турнира: турнир „А“ – за всички възрасти и турнир „Б“ – за деца до 12 години. По предварителни заявки в турнир „А“ са записани шестима гросмайстори и трима международни гросмайстори. Турнирът е безплатен за всички участници.

Грм Момчил Николов спечели мемориала „Легендарни пловдивски треньори“ - брой от 29.11.2021 г.

Гросмайстор Момчил Николов (ЕЛО 2499) спечели първото място на четвъртия шахматен мемориал „Легендарни пловдивски треньори», който се проведе в зала „България“ на Конгресния център в Международен панаир. Турнирът бе в памет на петима известни пловдивски наставници в древната игра – Красимир Сапунов, Лилко Сапунов, Йордан Аянски, Аврам Друмев и Пайчо Пеев. Целта е да се съхрани жива богатата шахматна история на Пловдив. Николов набра 7.5 точки в турнира, който се проведе в 9 кръга по швейцарска система. Общо 98 възрастни и 46 деца си оспорваха призовите места. Гросмайстор Николов спечели и парична премия от 1000 лева.Победителят при момчетата до 10 години Анал Фангарлиев спечели купата за най-голям актив сред децата с набраните 7 от него.

Класиранията:

Генерално класиране: 7.5 точки - 1. грм Момчил Николов (ЕЛО 2499), 7 точки - 2. грм Крум Георгиев (2306), 3. мм Мартин Петров (2440), 4. мм Веселин Пантев (2365), 5. грм Кирил Георгиев (2643), 6. фм Цветан Стоянов (2262), 6.5 точки - 7. Любомир Данов (2397), 8. грм Васил Спасов (2495), 9. мм Димитър Мархолев (2159), 10. жгрм Адриана Николова (ЕЛО 2225).

Сеньори над 60 години: Методи Стойнев, жени: жгрм Маргарита Войска (ЕЛО 2221) 5.5 точки, рейтинг 2001-220: Стоян Стоянов, рейтинг до 1750-2000: Георги Николаев, рейтинг до 1401 - 1750: Гинчо Гошев, рейтинг 1001-1400: Александър Атанасов, неградирани: Боян Маринов.

деца, Група Б

момичета 6 г.: 1. Мария Павлова 4 т., 2. Славена Маджарова - 3.5, 3. Лина Марчева - 3

момчета 6 г.: 1. Васил Иванов - 3 т., 2. Ярослав Ангелов - 2.5, 3. Александър Малинов - 2.5

момчета 8 г.: 1. Мартин Ангелов - 5.5 т. 2. Мартин Асенов - 5, 3. Никола Колев - 5, 3. Александър Клисуров - 5.

момчета 10 г.: Анал Фангарлиев - 7 точки, 2. Стефан Кондур - 4.5, 2. Владимир Христов 4.5, 3. Адриан Начев - 4.

момчета 12 г.: 1. Матвей Сичов 6 точки, 2. Никола Чапанов - 5, 3. Емануил Герчев - 5.

момичета 8 г.: 1. Нанси Узунова - 4 точки, 2. Ивайла Скендарова , Никол Иванова и Анита Колева с по 3 точки, 3. Биляна Георгиева - 2.5.

момичета 10 г.: Калина Шипкова - 6 точки, 2. Седеф Мурад - 4.5, 3. Еда Байрам - 2

момичета 12.: 1. Денислава Мехтерова - 4 точки

деца, група А

момчета 8 г.: 1. Атанас Тасков - 4, 2. Божидар Михайлов - 3, 3. Никола Малчев - 3

момчета 10 г.: 1. Александър Атанасов - 5, 2. Йоан Велчев - 5, 3. Михаил Панайотов 4

момичета 8 г.: 1. Алекксандра Панайотова - 3, 2. Ния Малчева - 3

момичета 10 г.: 1. Дария Марчева - 1

момичета 12.: 1. Цветина Атанасова 3.5, 2. Йоана Георгиева - 3

11-годишният Анъл Хасанов спечели 7 от 7 възможни победи и изпревари 45 деца на турнира по шахмат „Легендарни...“

11-годишният Анъл Хасанов Фънгърлиев от Кърджали, с корени от
Ардино, спечели „Б“- турнира на Четвърти шахматен мемориал „Легендарни пловдивски треньори“, който се проведе в неделя в Пловдив под егидата на БФШ-1928. Анъл, който се състезава за шахматен клуб „Арда“ спечели 7 точки от 7 кръга и с пълен актив стана безапелационен шампион при децата до 12 години (родени след 31 декември 2008-ма). Регламентът при децата бе 7 кръга по швейцарската система, но на любителски начала - без времева контрола, като при забавяне на играта се поставя шахматен часовник с по 5 минути за всеки състезател. Анъл е син на известния кърджалийски стоматолог д-р Сезен Хасанов и се пребори за първото място в конкуренция с още 45 деца.