Извадки от публикации за турнира във вестник „Марица“

Ето всички победители от шахматния „Мемориал инж. Красимир Сапунов“ в Пловдив

В Гранд хотел „Пловдив“ - зала „Москва“ се проведе Вторият международен турнир по шахмат „Мемориал инж. Красимир Сапунов“.

Надпреварата е в памет на дългогодишния шахматен деятел от Пловдив, треньор, приятел на много любители на шахматната игра, майстор на спорта инж. Красимир Сапунов.

В началото на 21 век, Красимир Сапунов създава шахматната школа за деца „Рокада“, отваря първия шахматен клуб за деца и възражда детския шахмат в Пловдив.

Наследник на шахматната школа на Красимир Сапунов е шахматният клуб „Пловдив“, който е и организатор на шахматното събитие.

Общият награден фонд на шахматното събитие, на стойност 1500 лв., бе осигурен от сина на големия пловдивски шахматен деятел, инж. Пламен Сапунов.

Вторият Мемориал инж. Красимир Сапунов се проведе в 7 кръга по Швейцарска система, с контрола за игра - с контрола на игра по 15 минути на състезател с добавени по 10 секунди на ход, считано от
първия.

Турнирът беше разделен на две категории - група „А“ - за мъже и жени и група „Б“ за деца до 6,8 и 10 години. В група „А“ участваха 59 , а в група „Б“ - 69 шахматисти.

Владимир Сергеев Петров и Есат Рамаданов са носители на голямата и малка купа „Красимир Сапунов 2016“.

Владимир Сергеев Петров спечели „А“ турнир с 6 точки от 7 възможни.

Второ - пето място се раздели от участниците, приключили с по 5,5 точки.

Втори по допълнителен показател стана Георги Филев, а трети - Иван Колев.

Четвърто място зае Любомир Данов, а пето - ММ Валентин Памбукчиян.

ММ Валентин Памбукчиян е първи в класацията за сеьнори над 60 години, а втори е - Христо Петков с 4,5 т.

Цветан Стоянов с 4,5 точки и 12 място е първи при децата до 12 години. Втори в тази категория е Атанас Кулев с 3,5 т. и 27 място.

Антон Петров с 4,5 т.и 17 място е победител в групата до 14 години. Втори в тази категория е Стоян Ор. Стоянов с 4 т. и 20то място.

Цвета Василева с 3,5 т. и 32 място е най-добре представила се жена.

Носителят на малката купа „Красимир Сапунов 2016“ година Есат Рамаданов завоюва победата си с пълен точков актив - 7 точки от 7 възможни. Победителят в „Б“ турнира си тръгна и с определената награда - таблет.

Второ - четвърто място разделиха състезателите завършили с по 6 точки. Второ място в турнирната таблица и първа при децата до 8 години е Нора Рашева. Третото място зае Борислав Минков.

Първи при децата до 6 години и четвърти в главното класиране е Димитър Хр. Димитров. От 5 до 15 място разделят малките шахматисти постигнали по 5 точки актив.

Децата и внучките на инж. Красимир Сапунов наградиха победителите в мемориалния шахматен турнир в негова памет в Пловдив

За втора поредна година в неделя в Пловдив се проведе международен шахматен турнир „Мемориал инж. Красимир Сапунов“. Той бе в седем кръга, по правилата на ускорения шах и в две групи: група „А“ –за мъже и жени, и група „Б“- за деца до 6, 8 и 10 години. Общият награден фонд, осигурен от инж. Пламен Сапунов, за който се бориха участниците в различните възрастови групи, бе 1500 лв. Отделно победителите получиха купи, а децата – медали и шахматни списания. Шахматният мемориал се проведе в памет на майстор на спорта Красимир Сапунов - дългогодишен шахматен деятел с основна заслуга за възраждането на детският шахмат в гр. Пловдив. Усилията на инж. Сапунов не са напразни и доказателство за това в днешно време са броят участници в турнира – общо 128 участника от които 80 деца на възраст до 14 г.
и 48 юноши, девойки, мъже и жени.

Ето и призьорите в турнира който бяха наградени от трите внучки – Румяна, Красимира и Деница Сапунови, както и сина и дъщерята на инж. Красимир Сапунов – Пламен и Екатерина.

Безапелационен победител до 6 г. – Димитър Димитров (ШК Пловдив), втори Йоан Нотев, трети Андрей Иванов (ШК Пловдив)

Момичета 6 г. – първа Ралица Аршинкова (М.Тал Червен бряг), втора Дария Мирчева (ШК Пловдив), трета Димитра Начева (Ан Пасан София)

Момчета до 8 г. – с злато се окичи Георги Седмаков (ШК Пловдив), втори Иван Иванов (ШК Бургас 64), трети Александър Чорбаджийски (ЦСКА Сф)

Момичета до 8 г. – първа е Нора Рашева (Шах 21 Плевен), втора Габриела Зънгарова (ШК Пловдив) и трета Елена Радулска (ШК Чесбомб), шеста Симона Лукова (ШК Пловдив)

Момчета до 10 г. – победител в турнира – грабнал малката купа и таблет – Есат Рамаданов (ШК Асеновец), втори Борислав Минков (Локомотив Пд), трети Драгомир Вълчев (ШК Пловдив), представителите на домакините Преслав Минев и Александър Каров (ШК Пловдив) заеха пето и шесто място.

Момичета до 10 г. – златото заслужено спечели Ирина Петкова (ШК Пловдив), Дария Георгиева (Шах 21-Плевен), трета е Яна Драганова, четвърта Василена Петкова (ШК Пловдив)

В големия турнир Купата и голямата награда грабна мм Владимир Петров, следван от Георги Филев, Иван Колев, Любомир Данов, мм Валентин Панбукчян, Петър Чираков, при жените първа е Цвета Василева.

Организаторите от „Шахматен клуб Пловдив“ благодарят за подкрепата на всички участници във вторият международен шахматен турнир „Мемориал инж. Красимир Сапунов“.

Организират втори международен турнир по шахмат „Мемориал инж. Красимир Сапунов“

Шахматен клуб Пловдив за втора поредна година организира международен турнир „Мемориал инж. Красимир Сапунов“. Турнирът ще се проведе на 27.11.2016мг. в Гранд хотел Пловдив – зала Москва, по правилата на ускореният шах. Турнирът ще бъде разделен на две групи - група – „А“ – за мъже и жени и група „Б“ за деца до 6, 8 и 10 години.

Общият награден фонд който ще се раздаде в целият мемориал възлиза на стойност 1500 лв., осигурени от инж. Пламен Сапунов. Отделно за победителите в двете групи са предвидени купи, а за децата призьори - медали.

Шахматният мемориал се провежда в памет на майстор на спорта Красимир Сапунов - дългогодишен шахматен деятел, любим треньор на много подрастващи, човек с голямо сърце, с основна заслуга за възраждането на детският шахмат в гр. Пловдив.

Пълен комплект медали за малките шахматистки на СКШ „Плевен XXI“ от „Мемориал инж. Красимир Сапунов“

С пълен комплект медали се поздравиха талантливите шахматистки на СКШ „Плевен XXI“ от второто издание на шахматния „Мемориал инж. Красимир Сапунов“, съобщиха от клуба. Надпреварата в памет на дългогодишния шахматен деятел и майстор на спорта Красимир Сапунов се проведе вчера в Пловдив.

От тима на СКШ „Плевен XXI“ Нора Рашева грабна златото при шахматистите до 8 години. Дария Георгиева се поздрави с второ място до 10 години, Любомира Ленкова също спечели сребро, но до 12 години, а Кристина Апулчева се класира трета в същата възраст.

Най-успешно се представи Нора Рашева, която 6 кръга трупаше точка след точка и стигна до борбата за таблета, който бе за победителя в турнир Б. В седмия кръг Нора допусна единствената си загуба в надпреварата от 10-годишния Есат Рамаданов, състезател на ШК „Асеновец“ Асеновград, който спечели турнира със 100% резултат 7 от 7. С натрупаните 6 победи Нора взе златния медал при момичетата до 8 години и се нареди на второ място в общото класиране от 69 деца.

При момчетата до 8 години Кристиан Илиев финишира с 4,5 точки и пето място. При момичетата до 10 години Дария Георгиева се пребори за сребърния медал с актив от 5 точки. Четири 11 годишни момичета от клуба се включиха в А турнира и успяха да запишат по две точки и премериха сили с по-големи и изявени шахматисти. Любомира Ленкова и Кристина Апулчева спечелиха съответно сребърен и бронзов медал при момичетата до 12 години. Ден преди турнира Любомира стана втора и в детската надпревара „Тракийско конче“ в Стара Загора.